Poriadok bohoslužieb od 25. marca 2024 do 31. marca 2024

Veľkonočná vigília
vo Svätej noci

1900

Veľkonočná vigília Za dobrodincov chrámu a farnosti (streamovaná)

Veľkonočná Nedeľa

Za farníkov (streamovaná)

Zbierka na pomoc prenasledovaným kresťanom a vojnovým utečencom minulú nedeľu vyniesla 700€. Za vaše milodary úprimné Pán Boh zaplať.

Prihlášku na birmovku si môžu po sv. omši v zákristii vyzdvihnúť všetci, ktorí túto sviatosť ešte neprijali a sú žiakmi aspoň 7. ročníka ZŠ (+ starší). Vyplnené prihlášky treba odovzdať do Nedele Božieho milosrdenstva.

Srdečne vás pozývame na krížovú cestu "Živý. Mŕtvy. Večný”, ktorá bude u nás vo farnosti v nedeľu 24.03. o 18:00.
Nad čím asi uvažoval Ježiš počas kráčania na Golgotu? Pohľad na utrpenie tak, ako ho mohol vnímať sám Kristus, bude témou zamyslení a piesní na tejto krížovej ceste.

Budem zapisovať úmysly sv. omší na apríl. Dnes po sv. omšiach životné jubileá a 1. výročie úmrtia a od pondelka ostatné úmysly. Kto by ste mali úmysly sv. omší, ktoré nemusia byť odslúžené v Leopoldove, tak mi ich môžete odovzdať aj s milodarom v obálke a odovzdám ich ďalším kňazom, ktorí tieto úmysly odslúžia.

V pondelok od 17:00 bude možnosť prijať sviatosť zmierenia, príde vdp. Ján Bašo.

V stredu bude stretko pre deti na fare od 17:00.

Začíname Veľký týždeň, kedy si pripomíname najdôležitejšie udalosti našej spásy.

Palmovou (Kvetnou) nedeľou vstupujeme do Veľkého týždňa - Veľkonočné trojdnie Pánovho umučenia a zmŕtvychvstania je žiarivým vrcholom celého liturgického roka.

Počas Štvrtku Pánovej večere (Zeleného štvrtku), Piatku utrpenia Pána (Veľkého piatku) a Svätej (Bielej) soboty budeme pred obradmi aj po nich zachovávať posvätné ticho, aby sme mohli lepšie prežiť udalosti našej spásy. Preto v tieto dni sa okrem Deviatnika k Božiemu milosrdenstvu 30 minút pred obradmi na Piatok utrpenia Pána (Veľký piatok) a na Veľkú (Bielu) sobotu pred Veľkonočnou vigíliou, modlitby Liturgie hodín (posvätné čítanie a ranné chvály) a pobožnosti krížovej cesty na Piatok utrpenia Pána (Veľký piatok) nebude spoločne (nahlas) modliť ani ruženec či iné modlitby.

ŠTVRTOK PÁNOVEJ VEČERE (ZELENÝ ŠTVRTOK)

- Missa Chrismatis - omša svätenia olejov bude v katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave o 09:30.

- Pri večernej svätej omši na pamiatku Pánovej večere sa koná obrad umývania nôh.

- Po svätej omši prenesieme Najsvätejšiu sviatosť do bočného oltára. Poklonou chceme bdieť s Pánom Ježišom, ktorý prežíval agóniu v Getsemanskej záhrade.

PIATOK UTRPENIA PÁNA (VEĽKÝ PIATOK)

- Je dňom pokánia záväzným v celej Cirkvi - veriaci sa majú zdržiavať mäsitého pokrmu a zachovávať pôst. Zdržovanie sa mäsitých pokrmov zaväzuje všetkých od 14. roku nahor, pôst sú povinní zachovať tí, ktorí dovŕšili 18. rok života do začatého 60. roku. Odporúča sa predĺžiť tento pôst aj na Veľkú (Bielu) sobotu.

- Podľa pradávnej tradície Cirkev v tento deň neslávi Eucharistiu, rozjíma o umučení Pána Ježiša a uctieva si kríž.

- V piatok bude pobožnosť krížovej cesty v prípade priaznivého počasia vonku. Pôjdeme od kostola ku cintorínu.

- Začíname deviatnik k Božiemu milosrdenstvu.

VEĽKÁ (BIELA) SOBOTA

- Po celý deň (od 08:00 do 17:00) bude možnosť uctiť si Krista ležiaceho v hrobe.

- Milodary odovzdané do pokladničky pri Božom hrobe budú poslané prostredníctvom arcibiskupského úradu na udržiavanie chrámov a pomoc Cirkvi vo Svätej zemi.

VEĽKONOČNÁ VIGÍLIA

- Koná sa v noci - nesmie sa začať pred súmrakom a má sa skončiť pred svitaním nedeľného rána. Liturgia Veľkonočnej vigílie je bohatá a dlhšia ako zvyčajne, treba s tým počítať.

- Treba si priniesť sviece, ktoré bude každý potrebovať pri obrade svetla a pri obnove krstných sľubov.

Úplné odpustky za zvyčajných podmienok (sv. spoveď, sv. prijímanie, modlitba na úmysel sv. Otca - a vylúčenie akejkoľvek záľuby aj k ľahkému hriechu) možno získať:

1. pri verejnej adorácii Najsvätejšej sviatosti na Štvrtok Pánovej večere (Zelený štvrtok) recitovaním alebo spevom Tantum ergo (Ench. indulgentiarum, conc. 59);
  2. za nábožnú účasť poklony kríža pri liturgickom slávení na Piatok utrpenia Pána (Veľký piatok) (conc. 17);
  3. za obnovu krstných sľubov pri slávení Veľkonočnej vigílie vo Svätej noci (conc. 70).

Požehnanie veľkonočných pokrmov bude po veľkonočnej vigílii.

Na budúcu nedeľu bude veľkonočná ofera.